Tog 26. listopada 1966. godine Plavi su po drugi put (nakon 1936. i 4:4 protiv Heartsa) u svojoj povijesti gostovali u Edinburghu. I, u gotovo svim se detaljima povijest ponovila. Danas legendarna Dinamova generacija koja je predvođena Zambatom i Lamzom te sezone osvojila jedini euro-pokal u povijesti hrvatskog klupskog nogometa (Kup velesajamskih gradova) morala preskočiti tešku otočku momčad. Za Dunfermline je tada igrao Alex Ferguson! Da, legendarni Sir Alex Ferguson koji je kasnije proveo dugih 27 godina na klupi Manchester Uniteda. I, ne samo da je Ferguson igrao protiv Plavih, već im je zagorčao život s dva postignuta pogotka.
Dunfermline, mali industrijski gradić, predgrađe milijunskog centra Škotske, Edinburgha, tog listopadskog dana privukao je svakog petog stanovnika na tribine stadiona (10 tisuća gledatelja od 50.000 stanovnika). I, umjesto burnog orkestra sve se ubrzo pretvorilo u tihe promatrače. Za to je bio kriv Dinamo i sjajna igra Plavih.
Dok su Fifersi, kako ih zovu navijači, igrali tipičnim otočkim stilom, brzo, snažno i dijagonalno, Dinamo je parirao smirenom igrom tehničkog proigravanja, ponekad presitnog, ali tako uspješnog da se domaćin brzo našao u podređenom položaju, kao nemoćan promatrač. Bili su Ferguson i co. još nemoćniji kako je vrijeme prolazilo, jer je Dinamo mijenjao ritam igre i u prvih sat vremena igre vodio s 2:1 golovima Zambate i Gutzmirtla.
Međutim u finišu, nakon punih sat vremena izvrsne igre, Dinamo je sve prokockao zbog slabe igre lijeve strane i zbog nedovoljne kondicije vezne linije koja je izgubila komandu nad sredinom terena. Na kraju je Dunfermline slavio s 4:2, naravno na krilima napadača Alexa Fergusona. Kako su tadašnje Sportske novosti pisale: “Prvo je u 76. minuti Novak pogriješio. Htio je petom vratiti loptu svom igraču i taj neoprezni potez stvorio je pravu oluju koja se srušila na Dinamov gol.. Na kraju je s desnog krila lopta vraćena pred gol i tu iz vrlo teške pozicije Ferguson dovodi svoju ekipu u vodstvo od 3:2.”
Ferguson je postavio i konačan rezultat susreta: “Pred Dinamovim golom stvorila se u 83. minuti nevjerojatna gužva. Na kraju su se tri plava dresa zbunila i iznenadno propustila loptu. Tu je grešku Ferguson vrlo prisebno iskoristio i bilo je to – 4:2.”
Mladi Alex Ferguson stigao je u predgrađe Edinburgha u ljeto 1964. godine i po prvi puta u svojoj nogometnoj karijeri postao profesionalac. Upravo u toj sezoni u kojoj se postigao Dinamu dva pogotka, bio u formi života. Naime, u 51 utakmici postigao je čak 45 zgoditaka i te je sezone zajedno s Celticovim Joeom McBrideom bio najbolji strijelac škotskog prvenstva s 31. postignutim golom. Istog ljeta kada je Dinamo slavljenički podizao trofej Kupa velesajamskih gradova, Ferguson je potpisao za Glasgow Rangers za škotske prilike tada rekordan iznos transfera od 65 tisuća funti.
Uoči samog puta prema Otoku trener Dinama Branko Zebec našao se u neočekivanih problemima s kompozicijom momčadi. Naime, rezervni golman Slobodan Mrgan iz nikada razriješenih razloga nije otputovao s momčadi u Škotsku. U to doba smatralo se da Mrgan nije otputovao s momčadi zbog straha od letenja zrakoplovom. Tako je Dinamo protiv Dunfermlinea igrao bez rezervnog vratara. To su dakako domaćini htjeli iskoristiti jer su prije utakmice čuli da je Dinamo doputovao samo s jednim golmanom. Stoga je Zlatko Škorić odigrao tog tmurnog škotskog dana jednu od svojih najboljih partija u dresu Dinama.
Dakako, tjedan dana kasnije u uzvratu na Maksimiru Dinamo je s 2:0 (golovima Slavena Zambate) prošao Škote i plasirao se u osminu finala KVG-a. Tako zlatnu generaciju u povijesti Dinama nije uspio zaustaviti niti Sir Alex Ferguson.